Tietosuojarikkomuksista seuraavat hallinnolliset sakot ja vahingonkorvaukset ovat viime aikoina herättäneet paljon keskustelua. Erityisen ajankohtainen on kysymys tietosuojavastuiden mahdollisista perusteista ja todennäköisyydestä muulle kuin rikkomukseen syyllistyneelle yhtiölle.
Webinaarissa keskustellaan mm. siitä, voivatko tietosuojavastuut EU:n kilpailuoikeuden tavoin kohdistua muuhunkin konserniyhtiöön kuin siihen, joka rikkomukseen tosiasiallisesti on syyllistynyt, tai liiketoiminnan ostajaan. Webinaarissa arvioidaan myös mahdollisuuksia tietosuojavastuisiin liittyvien riskien hallintaan erityisesti yritysjärjestelykontekstissa.
Webinaarissa puhumassa ovat Dittmar & Indreniuksen osakas Jukka Lång sekä juristit Toni Kalliokoski ja Eila El Asry.
In this webinar Partner Jukka Lång, Counsel Toni Kalliokoski and Senior Associate Eila El Asry discuss about data protection and security in M&A.
The webinar is in Finnish.